Отдых в Украине

Отдыхайте с нами!

Cinque Terre: si të arrini atje me makinë, me aeroplan, me tren

  1. Tren për në Cinque Terre
  2. Me makinë në Cinque Terre
  3. Anije në Cinque Terre
  4. Camper në Cinque Terre
  5. Varkë në Cinque Terre
  6. komente:

Është e rëndësishme! Të gjitha thashethemet për kufirin e vizitave në Cinque Terre në vitin 2019 janë imagjinar! Deklaro zyrtarisht - parku është i hapur për turistët pa ndonjë kufizim!

Për shumë njerëz, nuk është sekret se lloji më i përshtatshëm i transportit për këtë zonë është sigurisht treni . Edhe pse, mund të shkoni në La Spezia (Levanto ose qytete të tjera të afërta) me ndonjë mënyrë tjetër të përshtatshme për ju, dhe pastaj transferoni në një tren ose varkë. Ju do të gjeni qendra për turistë në të gjitha stacionet hekurudhore në qytetet Cinque Terre dhe Melmesat, ku mund të merrni të gjitha informatat që ju nevojiten, të blini bileta në të njëjtën kohë dhe të merrni një printim të trenave, në mënyrë që të mos prisni në stacion për një kohë të gjatë.


Është e rëndësishme Tren për në Cinque Terre

Transporti më i përshtatshëm për të arritur në Cinque Terre është treni. Trenat rajonale kalojnë nëpër vijën hekurudhore Genova-Romë përafërsisht çdo 20-30 minuta, duke u ndalur në të gjitha qytetet e Cinque Terre. Duke ardhur nga veriu apo jugu, pikësynimi kryesor zakonisht merret nga qyteti i La Spezia , nga i cili largohen trenat rajonalë. Jini të kujdesshëm, disa trena të ndaluar vetëm në Monterosso al Mare.
Sigurohuni që mbani mend që të kontrolloni biletat tuaja në makina të verdha (në vitin 2012 të gjitha makinat janë përditësuar, tani ata janë blu ) përpara se të hipni në tren.
Çmimet dhe oraret e trenave mund të gjenden në faqen e internetit. Trenitalia , ose mund të merrni një printim në qendrat për turistët, të cilat ndodhen në çdo stacion hekurudhor të Cinque Terre. Është shumë i përshtatshëm për të përdorur një aplikacion të veçantë për smartphone " Trenitalia ", është shumë i përshtatshëm dhe i rehatshëm për të udhëtuar me të.
Këshillë: për lëvizje të lehtë mund të blini Cinque Terre CARD , që kushton 16 euro (2019). Ai përfshin trenat midis Levanto dhe La Spezia (të gjitha të Cinque Terre) për tërë ditën, hiking shtigjet e Cote d'Azur dhe shumë më tepër.
Edhe në rastin e një greve transporti, 90% e trenave mbeten në linjë në mënyrë që të mos prishin pjesën tjetër të turistëve në Cinque Terre.


Me makinë në Cinque Terre

Meqenëse fshatrat janë të vendosura në shpatëzat shkëmbore të maleve, nuk është e lehtë të shkosh tek ata me makinë. Rruga është mjaft e ngushtë dhe ka shumë qoshe dredha-dredha. Prandaj, ne ju rekomandojmë që ta lini makinën në La Spezia (ka shumë parkingje), në Levanto, ose të paktën në Riomaggiore (aty ka parkim të paguar dhe mjaft të shtrenjtë, dhe numri i vendeve të lira përgjatë rrugës është shumë i kufizuar). Përveç kësaj, qendrat e qytetit janë plotësisht të mbyllura për makina .
Por nëse ende doni të shkoni, mund të merrni me qira një makinë . Vizito faqen Hertz, Sixt, Avis - për të zgjedhur marrëveshjet më të mira.
Riomaggiore, Manarola: (vijë blu në hartë) para se të arrini në La Spezia me autostradë, vazhdoni përgjatë bregut NS 370 në drejtim të Cinque Terre dhe pas 15 km do të arrini në fshatin e parë - Riomaggiore dhe pastaj do të arrini në Manarola (18 km).
Monterosso: (vijë e gjelbër në hartë) dalin autostradën A12 (Genoa-La Spezia) nëpërmjet daljes " Brugnato Borghetto ", pastaj drejtohuni drejt Pignone , Soviore , Monterosso.
Vernazza dhe Corniglia: (shënuar nga vija e kuqe) këto janë dy fshatrat më të largëta, dhe rruga ka shumë të ngushtë dhe dredha-dredha, kështu që ne këshillojmë fort që të mos shkojmë atje me makinë.
Kujdes: në Parkun e Cinque Terre dhe në rrugët më të afërta që nuk do të gjeni një pagesë, kështu që rezervoni benzinë ​​paraprakisht.
Harta e dytë tregon parkimin më të mirë në qytetin La Spezia . Etiketat e gjelbra tregojnë pa pagesë . Një në hartë në të djathtë të të gjithëve është më i madhi dhe shërbehet nga një autobus falas .
Dëshironi të merrni me qira një makinë? Vizito faqen Hertz, Sixt, Avis - për të zgjedhur çmimin më të ulët.


Anije në Cinque Terre

Aeroportet më të afërt në La Spezia janë aeroporti ndërkombëtar "C. Colombo" në Genoa (112 km) dhe aeroporti ndërkombëtar "Galileo Galilea" në Pisa (84 km). Nga Pisa dhe Genoa, shumë trena shkojnë për në La Spezia. Ju gjithashtu mund të fluturojnë në aeroportin e Milanos, është pak më larg, por transferimi në trenin e parë nuk do të jetë një problem, ka edhe autobusë për Gjenovën, dhe pastaj atje mund të merrni trenin përsëri.
Skyscanner - lider në shitjen e biletave më të lira në Evropë, përdorni kërkimin në faqen e tyre të internetit dhe do të gjeni marrëveshjet më të mira për bileta (destinacionet më të afërta: Pisa, Genova, Parma, Milano, Bologna)!


Camper në Cinque Terre

Një parking i paguar (i vendosur në zhavorr, pa hije shtesë, ndriçim, edhe tualete dhe ujë të pijshëm) u krijua në Manarola , veçanërisht për kampistët. Vendet janë të kufizuara. Gjithashtu në Monterosso, ju mund të gjeni një parking të madh nga deti, por pa ndonjë lehtësi për fushues.


Varkë në Cinque Terre

Në verë, midis qyteteve turistike ju mund të hipni në një anije. Ata janë më të shtrenjtë se trenat. Nga deti, bregu duket edhe më i bukur dhe tërheqës. Prandaj, ju rekomandojmë që të merrni një anije të paktën një herë dhe të shijoni natyrën lokale nga deti.
Orari i anijes është treguar në të majtë. Çmimet varen nga rruga e zgjedhur, nga 6 euro në 35 për një biletë të pakufizuar ditore (azhurnuar në 2019).
Informata më të detajuara janë në dispozicion në faqen zyrtare të internetit. Më i miri i Cinque Terre .
Në të vërtetë: nga 1 prilli 2019 deri më 2 nëntor 2019.


______________________
Ndajeni vetëm këtë faqe:


komente:


më parë   |   Në krye më parë | Në krye


счетчик