Отдых в Украине

Отдыхайте с нами!

Aloha, Hawaii! Si të relaksoheni në ishujt e largët

  1. Më shumë opsione - çmim më pak.
  2. Koha është para
  3. Hostel ose apartament
  4. Uluni në vend
  5. Shfletoni transportin publik
  6. Ushqim pa vështirësi
  7. Shiko argëtim falas
  8. Ecni në këmbë
  9. Shiko për turne zbritje ose kupona

Klima ideale gjatë gjithë vitit, plazhe tërheqëse, peizazhe të mahnitshme - kjo është Hawaii. Shumë do të dëshironin të paktën një paraqitje të shkurtër të këtyre ishujve parajsë, por çmimet kafshojnë. Megjithatë, udhëtarët e vërtetë gjithmonë kanë një çift të kartave të larta në xhepat e tyre, dmth. Sekretet për ruajtjen e buxhetit edhe në vende të tilla të pathos.

Sekretet për ruajtjen e buxhetit edhe në vende të tilla të pathos

Më shumë opsione - çmim më pak.

Lexoni lajme periodike të turizmit. Ndonjëherë ata sjellin lajme të mira. Për shembull, që nga viti 2018, linja ajrore me kosto të ulët amerikane në Jugperëndim fillon fluturimet në Ishujt Havai. Çfarë do të thotë kjo? Se çmimet do të zbresin - së pari, sepse linja ajrore me kosto të ulët, dhe së dyti, për shkak se konkurrenca do të rritet. Statistikat thonë se shfaqja e një linje ajrore me kosto të ulët në rrugë menjëherë ul çmimet me 15 për qind. Pra, është tashmë më e lehtë. Përveç kësaj, nuk është e nevojshme për të parë fluturimet ekskluzivisht në kryeqytetin e shtetit Honolulu (nuk ka fluturime të drejtpërdrejta nga Rusia, në çdo rast, fluturojnë përmes një aeroporti të madh amerikan). Ka aeroportet ndërkombëtare Hilo dhe Kona në Big Island të Hawaii. Kontrolloni sa kushton çmimi atje .

Koha është para

Mashtrim standard për të ulur buxhetin e udhëtimit - zgjidhni periudhën e sezonit të ulët. Për Ishujt Havai kjo është dy javët e fundit të janarit, shkurtit, majit, shtatorit dhe tetorit. Ju nuk duhet të shqetësoheni për motin në këtë rast - gjithmonë është mirë atje. Përveç kësaj, në shkurt ju do të shihni pothuajse me siguri balena grusht, dhe shtatori është koha " Festivali Aloha - një festë e kulturës lokale me këngë, valle dhe parada lule.

Hostel ose apartament

Sigurisht, hostele në Havai nuk mund të quhen të lira - $ 35-40 për krevat në dhomën e përbashkët. Por ende është opsioni i buxhetit këtu. Por ky çmim përfshin mëngjesin, wi-fi, nganjëherë edhe një transferim në plazh dhe në aeroport, si dhe zbritje për disa ngjarje të urdhëruara nëpërmjet hotelit. Është mirë nëse jeni duke udhëtuar nga kompania: atëherë ju mund të hiqni të gjithë konviktin për katër, për shembull. Dhe më mirë - apartamente me kuzhinë.

Uluni në vend

Dua të them, qëndro në një ishull. Natyrisht, është interesante të shikosh gjithçka - ishujt e Hawaias janë shumë të ndryshme, dhe secila prej tyre është interesante në mënyrën e vet. Por që kur kemi shpëtuar. Bazuar në këtë, është më mirë të qëndroni në Oahu ose në Big Island, sepse aty ndodhen aeroportet ku do të fluturojnë. Përveç kësaj, këto janë ishujt më të mëdhenj dhe më të popullarizuar, që do të thotë se ka më shumë zgjedhje për strehimin, ushqimin dhe argëtimin, si dhe mundësitë për të mos shpenzuar të gjitha paratë.

Shfletoni transportin publik

Në ishujt ekzistojnë rrjete të ndryshme të transportit publik, të cilat do të ndihmojnë për të kursyer shumë në udhëtime. Le të themi në oahu është Autobusi duke ofruar rrugë të ndryshme dhe një ditë për të paktën pesë dollarë kur një udhëtim kushton 2.50. Pra, duke kaluar mbrëmjen në faqet përkatëse, do të kuptoni se si ta kurseni buxhetin tuaj nga shpenzimet e mëdha, dhe në të njëjtën kohë do të gjeni se ku është çdo gjë.

Ushqim pa vështirësi

Bypass restorante të shtrenjta në vendet turistike (kjo duhet të bëhet jo vetëm në Hawaii). Le të përpiqemi të gjejmë nga lokalet, në ato vende ku hanë, dhe të shkojmë atje. Ose në tregun e fermerëve, ku mund të blini produkte të freskëta të lirë (nëse jetoni në një apartament, ju mund të gatuani më vete). Gjithashtu, ndiqni projektin "Eatthestreet" në të vendin ose të regjistroheni në ato në rrjetet sociale. Ushqimet me ushqim të shijshëm në një orar të caktuar vijnë në sheshet e qyteteve të ndryshme dhe organizojnë një festë të ushqimit të barkut dhe rrugë për të gjithë.

Shiko argëtim falas

Shiko argëtim falas

Para së gjithash, këto janë plazhet lokale - në të vërtetë, pse të shkoni në Hawaii, nëse nuk jeni duke notuar dhe bëra banja dielli. Mos e humbisni më interesantin:

- plazhi i zi i Punaluu në Big Island të Hawaii. Rëra këtu është në të vërtetë një lava vullkanike, e cila është lustruar prej vitesh nga uji i detit dhe më pas i këndshëm. Vetëm kini kujdes: rëra e zezë nxehet më shpejt dhe më e fortë se drita, mund të arrijë djegie. Për fat të keq, kjo plazh është vetëm për sunbathing, noti në këtë vend është i pakëndshëm për shkak të shkëmbinjve të mprehtë dhe burimeve të ftohta. Por ju mund të shihni se si breshkat e detit zvarriten për t'u ulur në diell.

- Plazhi i Kuq Kaihalulu në ishullin Maui - streha e nudistëve dhe aventurierëve. Ndoshta ju nuk i përkisni atyre, por a nuk është interesante të shikoni kontrastin e rërës së kuqe të errët me gjelbërimin e ndritshëm të pemëve dhe blu të oqeanit?

- Një tjetër plazh i zi - Punalu. Ngjyra e njëjtë, breshkat e njëjta, gjithashtu nuk duhet të lahet, sepse uji këtu është mjaft i ftohtë.

- plazh jeshile Papacolea - imagjinoni, dhe kjo ndodh! Rëra përmban kristale të chrysolite, të cilat i japin atij një ngjyrë të gjelbër ose të ullirit. Ju lutem vini re se rëra është rreptësisht e ndaluar për të marrë, nga rruga, si dhe nga plazhet e tjera me ngjyrë të Hawaii.

- Mahaiula Beach, tre kilometra në veri të Aeroportit të Kona, i mbuluar me rërë të bardhë.

- Plazhi Kivakapu - i qetë, i qetë, pa disko dhe bare, por me ujë kristal të pastër, për të cilin e duan të tjerët.

Për më tepër, në Beach Waikiki në Oahu, për shembull, ka Qendra Mbretërore Havai me programe falas për të gjithë, për të mësuar valle lokale, të luajë masazhin ukulele ose hawaiane dhe gjëra të tjera interesante.

Ecni në këmbë

Dhe çfarë, në fund të fundit, ecje është gjithashtu kënaqësi e mirë. Ju shkoni vetë, ecni, thithni ajrin. Është mirë për trupin, për veten - koha për të reflektuar mbi diçka ose, përkundrazi, për të larguar nga çdo mendim i palës së tretë. Në Havai, shumë shtigje për të ecur, dhe vetëm duhet të paguani për hyrjen në parkun kombëtar, nëse shtigjet janë të vendosura atje: $ 10 për person ose $ 20 nga një makinë, nëse jeni papritur në rrota. Vendet më të mira për shëtitje janë: Kalalau Trail në Kauai, Kreu i Diamantit në Oahu, Parku Kombëtar i Vullkaneve në Havai në Ishullin e Madh dhe Parku Kombëtar i Haleakala në Maui.

Shiko për turne zbritje ose kupona

Ka kompani në Hawaii që ofrojnë ulje ose kupona për ngjarje të ndryshme, turne ose bileta hyrëse. Për shembull, këtu kjo . Kuponat e zbritjes mund të gjenden në gazetat lokale ose revistën The Week, e cila duhet të jetë në aeroport.

Çfarë do të thotë kjo?
Ndoshta ju nuk i përkisni atyre, por a nuk është interesante të shikoni kontrastin e rërës së kuqe të errët me gjelbërimin e ndritshëm të pemëve dhe blu të oqeanit?

счетчик