Отдых в Украине

Отдыхайте с нами!

Mbaj fileto të ngrirë të cod në bukë për të gatuar. Si të skuqura cod në një tigan

 1. Si të skuqura cod në një tigan në miell
 2. përbërësit
 3. Si të skuqura cod në një tigan: një recetë me hudhër dhe erëza
 4. përbërësit
 5. Përgatitja e një përzierjeje të erërave dhe miellit për bukë
 6. Fry peshk copa në një tigan
 7. Fileto e kokës skuqur në një tigan
 8. Cod skuqur në crumbs breaded bukë
 9. Codfish skuqur në djathë breading
 10. Cod skuqur me qepë
 11. Recetë e Fileto Cod
 12. Recipes Spice Recipes
 13. Cod i ngrirë
 14. Karakteristikat e gatimit të Cod

Kjo shumëllojshmëri e peshkut nuk i përket racave të kuqe, megjithatë, kjo nuk e pengon aspak atë të mbetet në kërkesë dhe produkt me vlere furnizimit me energji elektrike.

Para se të shohim recetat, si të skuqim në një tigan - vini re se ky peshk është i shijshëm, i shëndetshëm dhe i ulët kalori (100 g produkt i freskët përmban vetëm 76 kcal). Përgatitja e peshkut gustator me mish të bardhë të butë mund të jetë më së shumti në mënyra të ndryshme : me erëza, në salcë, me perime, por rezultati do të jetë gjithmonë i njëjtë - i shijshëm.

Si të skuqura cod në një tigan në miell

Si të skuqura cod në një tigan në miell

përbërësit

 • Cod (fileto) - 900 g + -
 • - 50 ml + -
 • - 3-4 copë + -
 • - të shijoni + -
 • - 2 gota (me volum 250 ml) + -

Si të skuqura fileto të cod në pjesët e miellit

Ky recetë për tiganisjen e cod në një tigan me feta mund të quhet një klasik. Teknologjia nuk kërkon një grup përbërësish të përbërë dhe nuk përfshin humbjen e një sasi të madhe kohe, përkundrazi - delikate rosto cod gati në çast.

Ka shumë pak eshtra në peshk, por të gjitha janë mjaft të vogla, nëse merreni parasysh këtë pengesë të vogël menjëherë, atëherë ai definitivisht nuk do të marrë probleme gjatë procesit të tiganisjes dhe pas saj.

 1. Larë fileto peshku, prerë atë në pjesë të zoti.
 2. Vërni vezët në një tas, shndërroni miellin në një tjetër.
 3. Kripe vezë, mundi me një pirun.
 4. Kripë copa fileto tërësisht, pastaj rrokulliset ato në miell nga të gjitha anët.
 5. Hidheni në tigan vaj vegjetal , ngroheni atë në nxehtësi të mesme.
 6. Ndërsa pan është ngrohja - cod zhytur në qëlloj (vezë rrahur).
 7. Fryni derisa të mbillet peshku i ngrirë në të dyja anët. Zjarri duhet të jetë jo më shumë se mesatarja. Në përgjithësi, do të duhet 5-10 minuta për të skuqur, koha e saktë do të varet nga madhësia e copave.
 8. Fileto e ngrirë (para se të shërbehet në një pjatë) është hedhur në një pecetë letre në mënyrë që peshku të "japë" yndyrën e saj të marrë gjatë tiganisjes.


Fileto e ngrirë (para se të shërbehet në një pjatë) është hedhur në një pecetë letre në mënyrë që peshku të japë yndyrën e saj të marrë gjatë tiganisjes

taksë fileto të skuqur cod mund të jetë me salcë krem (ose ndonjë salcë tjetër), salcë kosi, herbs, perime (të freskëta ose të zier) ose patate. Çdo pjatë anësore për peshkun do të jetë e përshtatshme, sepse cod nuk është shumë kalori i lartë, dhe një filet ju dhe mysafirët tuaj nuk ka gjasa të plotësoni.

Si të skuqura cod në një tigan: një recetë me hudhër dhe erëza

Si të duhet dhe sa kohë duhet të skuqni fileto të cod në një pan - tregoni hap pas hapi tonë recetë. Kjo recetë ndryshon nga ajo e mëparshme në atë që ne do të përgatisim peshkun e butë me aromatik hudhër dhe aromatizues erëza këndshëm. Shija e kësaj pjate do të dalë e mahnitshme, madje as nuk duhet të thërrisni familjen dhe mysafirët në tavolinë, ata do të vijnë të vrapojnë në aromën e aromës së peshkut.

përbërësit

 • Cod - 1 pc.;
 • Hudhër - 2 karafil;
 • Qumështi - 400 ml;
 • Zira (qimnon) - 1 majë;
 • Bizele piper i zi - 4 copë;
 • Vaj perimesh - 50 g;
 • Kripë - 1 lugë;
 • Miell (sifted) - ½ filxhan;
 • Arrëmyshk - ½ lugë;
 • Gjalpë - 50 g.

Si të shijoni delikate cod me salcë hudhër

Kufomat e peshkut të gjelbër

 1. Ne prerë fins, bisht, pastroj shkallët, hiqni mbetjet e brendëshme, lani peshkun (jashtë dhe brenda), thatë atë me një peshqir letre.

Thitheni peshkun e pastruar në qumësht

 1. Ne e prerë cod cod në të gjithë në copa të vogla (1,5 cm të trasha) dhe derdhini për 1,5-2 orë me qumësht.

Përgatitja e një përzierjeje të erërave dhe miellit për bukë

 1. Kripë në një tigan të thatë për disa minuta, arrëmyshk . piper i terrenit dhe zira. Kur tiganisje, ne vazhdimisht përzier çdo gjë, pastaj bluaj erëza të pjekura në një llaç dhe përziejini ato me miell.

Fry peshk copa në një tigan

 1. Ne peshkoni pjesët e peshkut në përzierjen rezultuese të miellit dhe erëzave, pastaj skuqni cod në vaj të nxehtë mbi nxehtësinë e mesme për rreth 10 minuta.


Gatim salcë hudhër për të shërbyer cod cod skuqur

 1. shkrihet gjalpë , shtoni hudhër të copëtuar në të, përbërësit e mishit të gatimit mbi nxehtësinë mesatare për 5 minuta.
 2. Para se të shërbejnë, një peshk i skuqur i appetizing me ujë salcë hudhër pastaj vendosni në një pjatë prej 1-2 copa peshqish (në varësi të madhësisë së tyre), më pas vendosni një lugë ose dy pjatë anësore të përgatitur, si dhe një fetë limoni.

Në mënyrë të thjeshtë dhe me lëng në të njëjtën kohë do të duket e shijshme. gjellë peshku nga cod. Nëse doni të diversifikoni më tej shijen e saj, atëherë së pari gatuaj cod me qepë, kërpudha, domate, djathë ose patate. Shije e snack do të kthehet edhe më interesante dhe të pazakontë. Me këtë metodë të gatimit ju dhe gjellë nuk do të jetë e nevojshme.

Natyrisht, është e dëshirueshme të përdorim një karkalec të freskët ose pjesë të peshkut. Por nëse ndodh kështu që nuk ka cod të freskët, por vetëm cod freskët të ngrira, atëherë përpiquni ta shkrini atë siç duhet.

Në këtë çështje, nuk ka vështirësi, thjesht vendosni kufomën temperaturën e dhomës dhe prisni derisa ajo thaws veten. Në një mënyrë të shpejtë (në mikrovalë ose duke përdorur ujë të valë) për të shkrirë peshk i butë nuk mund. Ky rregull zbatohet jo vetëm për cod, por të gjitha llojet e peshkut.

Për të hequr qafe aromën e ashpër të peshkut që është e pakëndshme për ju, spërkatni karcasin me lëng limoni, ose më mirë, ngjisni për ca kohë në kajsi të ulët të yndyrë kefir ose kastravec. Nëse ju nuk jeni një kundërshtar i zjarrtë uthull, ju mund të marinoni peshk në një zgjidhje të butë uthull. Për dashamirët e yndyrës, ekziston një version i veçantë i marinuar - në majonezë.

Zgjedhja e enëve të drejtë - element i rëndësishëm gatim i mirë enët. Meqë për tiganizimin e peshkut, pan duhet të ngrohtë mirë, atëherë zgjidhja më e mirë do të ketë përdorimin e një gize të hedhur (ajo ngroh sa më shpejt dhe me kujdes që të jetë e mundur), në rastin ekstrem, një tigan Teflon.

Për të parandaluar që peshku të bëhet i thatë pas tiganisjes, gatuajeni me salcë kosi, salcë, perime ose në qëllime. Është gjithashtu e rëndësishme që copat të jenë të vogla (afërsisht 2 cm në trashësi), kjo do t'u lejojë atyre të mbajnë lagështi më mirë dhe jo të "thatë" gjatë tiganisjes.


Është gjithashtu e rëndësishme që copat të jenë të vogla (afërsisht 2 cm në trashësi), kjo do t'u lejojë atyre të mbajnë lagështi më mirë dhe jo të thatë gjatë tiganisjes

Gatim është i nevojshëm sasi të mëdha vajra (rekomandohet edhe për të kombinuar perime dhe të butë në të njëjtën kohë).

Sapo t'i lëshni copat në një tigan të ngrohtë me vaj - peshqit menjëherë do të mbulohen kore shijshëm që do t'i japë asaj mundësinë që të mos bëhet e thatë dhe gjithashtu do të lejojë që të mbajë një formë tërheqëse dhe të mos "bjerë" deri në fund të përgatitjes.

Pas tiganisjes, peshqit duhet të vendosen në peceta letre, ne nuk kemi nevojë për yndyrë të tepërt.

tonë hap pas hapi receta se si të skuqura cod në një tigan do t'ju ndihmojë të përgatiten për një darkë tipike ose tabelë festive vakt gjobë . Nëse ju duhet të përgatisë dhe marinuar peshk, atëherë ajo do të skuqura në minuta.

Kështu që mund të atribuohet në mënyrë të sigurtë rostiçeri peshku në kuzhinë të shprehur, sepse ju mund të bëni atë të drejtë para ardhjes së mysafirëve. Ata do të vlerësojnë aromën e një pjatë të përgatitur fllad dhe shije atë të drejtë nga të nxehtit e ngrohjes.

Cod është konsideruar si një peshk diete, sepse ajo është e ulët në yndyrë. Kjo është arsyeja pse shumë veta besojnë se nuk është tiganisje mënyra më e mirë peshk gatim. Megjithatë, nëse dini disa sekrete, atëherë cod i skuqur do të kthehet lëng dhe i butë. Sot, jo vetëm që do t'ju japim disa truket për të krijuar një gjellë të tillë, por gjithashtu ju them disa receta.

Një nga arsyet pse cod i pjekur është i thatë konsiderohet të jetë ekspozimi i saj në zjarr. Prandaj, sigurohuni që ai të mos qëndrojë në zjarr për një kohë veçanërisht të gjatë (një peshk që pritet në feta 3-4 cm të trasha dhe vetëm 10 minuta të trajtimit të nxehtësisë është e mjaftueshme). Megjithatë, pas gatimit, nuk rekomandohet që menjëherë të shërbehet në tavolinë, të mbulohet pan, në të cilën peshku ishte i skuqur, me një kapak dhe le cod të arrijnë për një grimë. Mos u bëni të tepërt për të marinuar para peshkut të nxehtë. Për ata që nuk e pëlqejnë erën e veçantë të peshkut që është e natyrshme në cod, para gatimit ne rekomandojmë njomje atë në një zgjidhje të dobët acetik, kefir ose shëllirë kastravec.

Fileto e kokës skuqur në një tigan

Do t'ju duhet:
fileto me cod - 0.5 kilogram,
domate - 3 copë,
salcë pesto - 3 lugë .
miell - 3 lugë,
lëng limoni - 2 lugë,
vaj ulliri - 2 lugë,
majdanoz të freskët - disa degë,
kripë - për shije.

Metoda e gatimit
1. Peshku im. Obsushivayut. Pritini në pjesë.
2. Sallën, sezonin me piper. Lëreni të martoheni për disa minuta.
3. Breast peshku në miell.
4. Vaj ulliri ngrohtë në një tigan.
5. Fry peshku në të dy anët për të ngjyrë kafe të artë .
6. Domatet e mia. Pritini në qarqe.
7. Fry domatet në nxehtësi të lartë.
8. Sillni domate të skuqura.
9. Ne post cod skuqur në tigan.
10. Vendosja e domate.
11. Shto salcë.
12. Uji me lëng limoni.
13. Rrjedhni për ca minuta.
14. Shërbyer cod cod pjekur me perime të freskëta, spërkatën me majdanoz finely copëtuar. Bon appetit!

Cod skuqur në crumbs breaded bukë

Cod - 600 gram,
qepë - 1 copë,
vezë pule - 1 copë,
breadcrumbs - 4 lugë,
vaj perimesh - 3 lugë,
kripë për shije
piper i zi terren - për shije.

Metoda e gatimit
1. Peshku im. Obsushivayut. Pritini pjesë në shpinë.
2. Mundoje vezën.
3. Mix kripë, piper dhe breadcrumbs, nëse dëshironi, ju mund të shtoni një përzierje e bimëve të thata.
4. Ne pastrojmë qepët. My. Pritini në unaza.
5. Ngrohni vajin e perimeve në një tigan.
6. Çdo pjesë e peshkut zhytur në një vezë, dhe pastaj ne paned me një përzierje të seasonings dhe crackers.
7. Në vaj të vluar, skuqni peshkun deri në ngjyrë kafe të artë.
8. Vendosni peshkun në një pjatë shërbyese dhe spërkatni me qepë. Hiq mostrën!

Codfish skuqur në djathë breading

Do t'ju duhet:
fileto me cod - 500 gram,
miell - 50 gram,
djathë gjysmë të vështirë - 50 gram,
vezë pule - 1 copë,
piper i zi terren për shije
kripë për shije

Metoda e gatimit
1. Fileto peshku ndani në pjesë.
2. Ne kripe, ne piper. Lëreni të martoheni për një kohë.
3. Fshi djathin në një krunde gjobë.
4. Mix një vezë pak rrahur me djathë.
5. Ngrohni vajin e perimeve në një tigan.
6. Gjoksin e peshkut në miell, dhe pastaj në përzierjen e djathit-vezë dhe dërgoni për të pjekur deri në ngjyrë kafe të artë.
7. Një shtesë e madhe për të pjekur cod do pure patate . orizi i zier ose perime të freskëta . Hani për shëndetin!

Cod skuqur me qepë

Do t'ju duhet:
cod - 1 kilogram,
qepë - 2 copë,
kripë për shije
miell - për bukë,
vaj perimesh - për tiganisje.

Metoda e gatimit
1. Pritini peshkun në pjesë të vogla. Ne kripë.
2. Pastroni qepët. My. Prerë mirë.
3. Ngrohni vajin e perimeve në një tigan.
4. Kaloni rreze.
5. Qepë shtrihet cod, i pjekur në miell.
6. Fry peshku në të dy anët dhe kafe të artë. Done!

Siç mund ta shihni, tiganisja nuk është aq e vështirë. Gjëja kryesore - të jetë i durueshëm dhe të dini disa truket. Vetëm një përpjekje e vogël dhe darkë tuaj, në të cilën gjellë kryesore do të jetë peshk i skuqur, të shijshme dhe aromatik.

Cod është një peshk i lirë, i thatë dhe shumë i shijshëm që është i përshtatshëm për gatim. enët e ndryshme . Kafkë e ngrirë mund të jetë e tharë. Për ta shmangur këtë, mos e ekspozoni atë për një kohë të gjatë ngrohjes trajtuar . Cod mund të skuqur me erëza, domate, herbs ose salcë djathi me shampanjë.

përbërësit

Recetë e Fileto Cod

Shpëlarje fileto tërësisht dhe prerë në pjesë. Merrni dy enë të thella. Shto miell në një prej tyre, dhe derdh vezë në tjetrën. Kripe vezë dhe llokoçis pak me një pirun. Kripe pjesët e peshkut dhe rrokulliset në miell nga të dy anët.

Nxehtësia e vajit të perimeve në kavanoz dhe vendosni cod, e prekur më parë me përzierje vezësh. Është e nevojshme për të skuqur peshk në të dy anët - 5 minuta secili. Nëse copat janë të mëdha, mund të duhen pak më shumë. Cod të gatshëm duhet të vendosen në peceta letre, në mënyrë që ata të thithin yndyrë të tepërt, dhe vetëm pastaj të shërbejë në tryezë.

Cod është shumë e shijshme djathë i ngrënë . Receta e gatimit është e ngjashme, vetëm peshku është i veshur me një përzierje djathi-djathë.

Recipes Spice Recipes

përbërësit

Peshojeni peshkun, hiqni bishtin, fins dhe të gjitha entrails. Shpëlarje, thatë dhe prerë në pjesë. Mbushni cod me qumësht dhe lëreni në frigorifer për disa orë. Kripë, piper dhe arrëm në një tigan. Pastaj bluaj çdo gjë në një mortajë dhe përzieni me miell.

Gjirit peshkut në miell me erëza dhe skuq në vaj të nxehtë për 10 minuta në të dy anët. Pas kësaj, shkrihet gjalpë dhe përzihet me hudhër të copëtuar. Pirja e përzier për rreth 5-7 minuta në ngrohje të ulët. Para se të shërbejnë cod të skuqur në tavolinë, mbusheni me salcë hudhre dhe vendosni një fetë limoni në një pjatë. Pjatë e madhe anësore gjellë do të bëhet pjekur ose patate të ziera , patate të skuqura, oriz, sallatë perimesh.

Ata thonë se pronarët e restoranteve të shtrenjta ndonjëherë kërkojnë kandidatët për postin e kuzhinier të ri për të gatuar diçka shumë të thjeshtë, si një omëletë. Dhe nuk është rastësi: thjeshtë është zakonisht më e vështira. Për shembull, cod skuqur. Do të duket se mund të jetë më e lehtë sesa thjesht tiganisja e cod në një tigan? Në teori, asgjë. Në praktikë, njëri prej tyre do të bie, tjetri do të thahet, dhe këtu njerëzit heqin dorë për të gatuar cod rosto, është më mirë në furrë, në pergamenë apo diçka tjetër. Ndërkohë, siç është i gatuar siç duhet cod është shumë e shijshme në vetvete, dhe salcë e shijshme ajo është e përgatitur për atë në të njëjtën tavë pa ndërprerë procesin, dhe cilësi e një cod të tillë rezulton të jetë: ende lëng, por tashmë e dendur, e ndarë lehtë në copa. Nëse mendoni se cod është aq peshk, jepni një shans tjetër!

Cod i ngrirë

Para vendosjes së recetës për vetë cod rosto, më lejoni të jap një këshilla. Mos hezitoni të blini tërë cod ngrirë. Së pari, nën maskën e ftohtë, ne shpesh shesin të njëjtin peshk, vetëm nuk është e qartë kur shkrihet. Së dyti, duke shkrirë cod në frigorifer dhe prerja fileto veten, ju do të merrni më shumë cilësi të lartë , sepse në filet, për fat të keq, ata ndonjëherë lëshojnë peshkun që nuk mund të shitet tërësisht. Nëse një veprim i tillë i komplikuar si mbushja e peshkut akoma ju frikëson - kështu që të jetë, të gatuaj me një filet të blere për tani, por sigurohuni që të planifikoni të mësoni, nuk është aq e vështirë sa duket.


Nëse një veprim i tillë i komplikuar si mbushja e peshkut akoma ju frikëson - kështu që të jetë, të gatuaj me një filet të blere për tani, por sigurohuni që të planifikoni të mësoni, nuk është aq e vështirë sa duket

Pra, thatë cod me peshqir letre dhe kripë. Në një tigan me një shtresë jo-ngjitëse (nëse nuk keni një pan të tillë, vëni në fund pan e zakonshme rrethi i prerë nga letra e pjekjes) nxehtë ullirin dhe skuq hudher finely copëtuar deri në artë. Shtoni gjalpën, le të shkrihet, përzihet me vajin e ullirit dhe shtrij peshkun. Fry cod, në mënyrë periodike scooping deri naftës me lugë dhe derdhje peshku mbi ngrohjes mesme për rreth 3-4 minuta, pastaj butësisht kthejnë atë mbi. Nëse cod nuk është duke u larguar nga tigan, ju nuk keni nevojë të plagosni fileto me një shpatull - vetëm të skuqura më tej, duke tundur pan me lëvizje të qetë mbrapa dhe me radhë, dhe në momentin e duhur peshku do të mbetet prapa në fund.

Nëse cod nuk është duke u larguar nga tigan, ju nuk keni nevojë të plagosni fileto me një shpatull - vetëm të skuqura më tej, duke tundur pan me lëvizje të qetë mbrapa dhe me radhë, dhe në momentin e duhur peshku do të mbetet prapa në fund

Fry cod në anën tjetër për një tjetër 3-4 minuta, dhe butësisht e vënë atë në pllaka të nxehta. Hidhni verën në tigan, le të valojë, përzieni me shpatullën me pjesën tjetër të pan deri sa të jetë homogjene, pastaj shtoni majdanozin e copëtuar finisht, llokoçis dhe hiqni nga nxehtësia. Hidh cod rosto salcë e trashë të përziera me majdanoz aromatik, hudhër, verë të bardhë të zier, vaj cod dhe lëng, sezonin me piper i zi terren i freskët dhe të shërbejë.

Cod është një specie e mirënjohur e peshkut tregtar dhe një produkt shumë popullor në gatim. Enët nga ajo janë të ndryshme: ajo është e skuqur, i zier, i thatë. Filetoja e cod ka një shije të veçantë. Recipes në pan - lexoni artikullin.
Cod popullore marrë për cheapness relative (kur ndodhi?), Gjithashtu për thjeshtësinë e kuzhinës. Shpejt - ju lutem! Dhe mund të ketë opsione me fileto të skuqur. Receta me foto, shih më poshtë.

Karakteristikat e gatimit të Cod

Cod është një peshk me yndyrë të ulët, dhe për këtë arsye mund të jetë i tharë gjatë tiganisjes. Kokte me eksperience Ata e dinë se si të merren me këtë problem: peshku duhet të para-marinuar përpara se të skuqet.


Sa skuqur filetohet në kokërr? Nuk rekomandohet të gatuhet cod për një kohë të gjatë. Për shembull, për feta 3-4 cm të trasha, do të jetë mjaft e mjaftueshme për të pjekur për 5 minuta në secilën anë.

Pas gatimit, është e nevojshme të mbani gjellë të mbuluar për disa minuta, në mënyrë që peshku të jetë lëng.

Momenti i tretë. Cod ka një shije të theksuar të peshkut dhe erë që jo të gjithë i pëlqejnë. Kjo gjithashtu mund të luftohet. Zgjidhja acetik (e dobët), kefir, turshi i kastravec - gjithçka do të bëjë. Le të shohim se si të gatuaj fileto të cod në një tigan.

Do të duket se mund të jetë më e lehtë sesa thjesht tiganisja e cod në një tigan?
Kur ndodhi?
Sa skuqur filetohet në kokërr?

счетчик