Отдых в Украине

Отдыхайте с нами!

Photozone në shtëpi: a ia vlen?

 1. Larisa Ershova: "Ju nuk keni nevojë të bëni një zonë të tillë ku asgjë nuk është e mundur për një fëmijë"
 2. Alla Polyakova: "Gjithmonë duhet të frymëzoheni nga disa gjëra të këndshme"
 3. Maria Bochkova: "Gjëja më e rëndësishme është drita natyrale."

Këshilla dhe opinione të fotografëve.

Kohët e fundit, foto-zona janë bërë të njohura - qoshet me themra ose dhoma të tëra për të shtënat. Kjo është sidomos e vërtetë për festa për fëmijë: pas të gjitha, me një fëmijë njëvjeçar, është shumë më e lehtë për të menaxhuar në shtëpi, ku gjithçka është në dorë sesa në studio.

Zakonisht në zonën e fotografisë ata vënë një sfond të bukur, dekoroj atë me garlands, balona, ​​përdorin reklama funny, për shembull, korniza ngjyra, fjalë druri, shumë këtu bëjnë bare karamele . Dikush blen materiale të posaçme, dikush e krijon peizazhin nga mjetet e improvizuara.

Detyra kryesore e fotozonit është që të vendosë disponimin festiv dhe të ndihmojë njerëzit të ndihen rehat nën syrin e kamerës. Kemi pyetur fotografë me përvojë nëse ia vlen të përpiqesh të bësh një fotozonë në një apartament dhe si ta bësh më së miri atë.

Larisa Ershova: "Ju nuk keni nevojë të bëni një zonë të tillë ku asgjë nuk është e mundur për një fëmijë"

Larisa Ershova - fotograf reportazh, bashkëpunon me fondacionin bamirës "Për fëmijët me dashuri".

Cila është gjëja më e rëndësishme që ju këshillon ata që duan të bëjnë një fotozonë në shtëpi?

 • Së pari, soberly vlerësoni nëse madhësia e banesës ju lejon të zgjidhni një mur bosh me dekorata. Në sezonin e ngrohtë është përgjithësisht më e mirë për të xhiruar jashtë.
 • Së dyti, sigurohuni që dekorimi është bërë në të njëjtin stil.
 • Së treti, mos e lodhni me reklama.

Në ç'kuptim nuk është "tejkaluar"?

Ndonjëherë përdorin gjëra ose objekte të pakuptimta që fëmijët nuk janë aspak të moshës. Është e nevojshme që njerëzit jo vetëm të luajnë objekte qesharake, por të jenë me njëri-tjetrin në këtë moment. Dhe mos bëni një zonë fotografie, ku fëmija nuk mund të bëjë asgjë.

Dhe pastaj çfarë është i përshtatshëm si props?

Ju mund të ofroni për të përdorur diçka familjare dhe të rëndësishme: për shembull, një fëmijë mban një lodër të gjyshes.

Alla Polyakova: "Gjithmonë duhet të frymëzoheni nga disa gjëra të këndshme"

Alla Polyakova - familja, fëmijët dhe fotografët e dasmës - beson se mund të krijoni një vend të bukur për të marrë fotografi në shtëpi me ndihmën e disa pikave: Alla Polyakova - familja, fëmijët dhe fotografët e dasmës - beson se mund të krijoni një vend të bukur për të marrë fotografi në shtëpi me ndihmën e disa pikave:

1. Pika e parë është më e rëndësishmja - është dritë! Është gjithmonë më mirë të xhironi në mëngjes kur ajo nuk po errësohet jashtë. Gjithashtu, sa më i madh të jetë dritarja ose më afër tij për të vendosur një vend për të shtënat, aq më e ndritshme dhe më e këndshme do të jenë kornizat.

2. Pika e dytë gjithashtu ka të bëjë me dritën në disa aspekte - është mobilje. Lehta kabinete dhe pjesa tjetër, aq më mirë. Dhe në përgjithësi, sa më pak mobilje, aq më mirë. Ngjyra e errët thithin dritën, kështu që mobiljet e bardha dhe wallpapers gjithmonë zgjerojnë hapësirën dhe janë shumë të suksesshme për fotot.

3. Pika e tretë është frymëzim. Unë mendoj se gjithmonë duhet të frymëzoheni nga disa gjëra të këndshme. Nëse doni të bëni të shtëna të bukura në shtëpi, atëherë të gjithë në apartament ose në dhomë duhet të pëlqejnë vërtet! Për ta bërë këtë, ju mund të bëni dizajnin e shtëpisë tuaj ose të blini disa detaje interesante për rehati. Është e rëndësishme që dhoma reflekton karakterin e pronarit të saj.

Maria Bochkova: "Gjëja më e rëndësishme është drita natyrale."

Dasma, familja dhe fëmijët  një fotograf  , një anëtar i Shoqatës së fotografëve profesionistë të fëmijëve dhe fotografëve të familjes DISFO Dasma, familja dhe fëmijët një fotograf , një anëtar i Shoqatës së fotografëve profesionistë të fëmijëve dhe fotografëve të familjes DISFO.

Nëse mendoni për fotozonin në fazën e riparimit, çfarë mund të bëni?

Kur krijoni një fotozone në shtëpi, para së gjithash i kushtoni vëmendje mureve dhe dyshemeve. Është më mirë të parapëlqeni dyshemetë prej druri ose një pllakë të mirë dhe të lyeni pllakat me një ngjyrë të vetme që nuk jep dritë, kështu që do të merrni zonën më të thjeshtë të fotografisë. Përgatitni disa dysheme portative të drurit të trajtuar dhe të pikturuar, për shembull, kafe të errët dhe të bardhë. Ky dysheme mund të lihet në dysheme dhe mund të ndreqësh në mur.

Cilat reklama janë më të mira për të zgjedhur për të shtënë fëmijët, në mënyrë që fëmijët të jenë të interesuar dhe të lehtë për t'u gjetur?

Shkurtimet e pëlhurave me ngjyra dhe dendësi të ndryshme së bashku me prejardhje letre do të ndihmojnë në diversifikimin e zonës së fotografisë dhe nuk do të jenë të rënda për buxhetin. Për ta bërë zonën e foto më të ndritshme dhe më festive dhe me siguri të interesosh fëmijën, mund të shtosh përmbaje të flamujve të trekëndëshave të letrës, qarqeve, zemrave ose shiritave të mëndafshit. Për festat e Vitit të Ri mund të blini një kurorë me ngjyra të ndezura.

 • Shtoni dhe ndryshoni props, atëherë zona foto do të duket ndryshe. Blej një karrige të bukur prej druri, një batanije komod ose lesh faux për të shtënë në dysheme. Asnjë fëmijë nuk do të refuzojë të ngasë një kalë prej druri, dhe në ndërkohë ju mund të merrni të shtëna të bukura të një fëmije të gëzuar.
 • Disa rekuna mund të shihen edhe në tregun e pleshtave. Për shembull, valixhet e vjetra të madhësive të ndryshme mund të bëhen një alternativë ndaj një karrige dhe mund të shtoni një element të lojës nëse fshehni një lodër në një valixhe.
 • Si një reklamë e përkohshme mund të jetë një balon i shkëlqyeshëm opsion: një valixhe me një ngjyrë ose me ngjyra të ndryshme me një peshë ose balona të mëdha me një diametër prej 60 centimetra dhe bishtin e bukur të shiritave të mëndafshit ose garzave të letrës.

Kur gjuajini fëmijët, gjëja më e rëndësishme është krijimi i një atmosfere besimi dhe shtimi i një elementi të lojës, dhe pastaj çdo fëmijë do të hapë dhe do të bëjë të shtëna të shkëlqyera.

Sa i madh duhet të jetë dhoma që ju mund të bëni një zonë foto në të? Dhe në parim, a ka ndonjë gjë që varet nga madhësia e dhomës apo është gjëja kryesore që ndriçon?

Gjëja më e rëndësishme kur krijohet një fotozonë e mirë në shtëpi është dritë natyrore ose dritë nga dritarja. Drita natyrale ndihmon për të nxjerrë në pah ngjyrën e syve, për të fshehur papërsosmëritë e vogla të lëkurës dhe për të shtuar shkëlqimin.

Fikni dritën në të gjithë banesën dhe shihni cila nga dhomat është më e lehta, e cila merr më shumë rrezet e diellit. Edhe në qoftë se dhoma më e lehtë nuk është më e rehatshme në paraqitjen apo jo në madhësinë më të madhe, është më mirë të ndalet në të për të marrë portrete të bukura.

Është gjithashtu më mirë të shmangni sasi të mëdha të dritës së diellit, pasi ato japin hije të egra në fytyrën e fëmijës. Ju mund të blini dritare të lirshme Roman ose blinds rul për të bërë dritën e diellit të butë dhe të zhduket pak.

Çfarë nuk mund të bëni nëse planifikoni të bëni një zonë foto në një apartament?

Në zonën foto të shtëpisë është më mirë të braktisni ngjyrat e ndritshme të mureve. Ngjyra të ndritshme, veçanërisht të kuqe, blu dhe jeshile, do t'u japin reflekset e shëmtuara lëkurës së fëmijës - do të duket e dhimbshme. Zgjedhja e ngjyrës së mureve në një dhomë me një fotozonë, është më mirë të ndalet në ngjyrë të bardhë ose të bardhë. Mos harroni për rehati, fotografinë - kjo është një punë e madhe fizike për fotografin dhe modelin. Dhoma duhet të ketë ventilim të mirë dhe mundësisht ajër të kondicionuar.

Pra, në qoftë se madhësia e banesës lejon, atëherë përpiquni të rregulloni një zonë foto padyshim është e vlefshme, vetëm të jetë i sigurt për të menduar përsëri nëse ajo nuk do të krijojë bezdi të panevojshme gjatë pushimeve, dhe zgjidhni me kujdes props: është e mundur që ju më në fund do të gjeni një makinë qepëse shtrirë në kat i ndërmjetëm , një kukull e vjetër dhe vazo e gjyshes.

Fotografitë: hometocome.typepad.com, wedding.kralya.com, bantiki.by, happymodern.ru, dager.ru

dekor, pushime, dekorim pushimi

Cila është gjëja më e rëndësishme që ju këshillon ata që duan të bëjnë një fotozonë në shtëpi?
Në ç'kuptim nuk është "tejkaluar"?
Dhe pastaj çfarë është i përshtatshëm si props?
Nëse mendoni për fotozonin në fazën e riparimit, çfarë mund të bëni?
Cilat reklama janë më të mira për të zgjedhur për të shtënë fëmijët, në mënyrë që fëmijët të jenë të interesuar dhe të lehtë për t'u gjetur?
Sa i madh duhet të jetë dhoma që ju mund të bëni një zonë foto në të?
Dhe në parim, a ka ndonjë gjë që varet nga madhësia e dhomës apo është gjëja kryesore që ndriçon?
Çfarë nuk mund të bëni nëse planifikoni të bëni një zonë foto në një apartament?

счетчик