Отдых в Украине

Отдыхайте с нами!

Si të udhëtojmë vetëm dhe të lirë

Për të udhëtuar, ju nuk keni nevojë për të fituar shumë para, të gjithë mund të udhëtojnë, sepse të gjitha që ju duhet është dëshira juaj

Për të udhëtuar, ju nuk keni nevojë për të fituar shumë para, të gjithë mund të udhëtojnë, sepse të gjitha që ju duhet është dëshira juaj! E vetmja gjë që duhet të kuptosh është se duhet të bësh gjithçka vetë. Planifikoni një rrugë, blini bileta, rezervoni një dhomë hoteli, etj. Por besoj, nuk është e vështirë, por përkundrazi është shumë interesante! Dhe po, injorimi i gjuhës nuk është një pengesë për të udhëtuar. Vetëm duhet të përgatiten më me kujdes dhe kjo është ajo. Në mënyrë që të mos pyesni në gishta, por të dini me siguri se cili autobus duhet të marrë dhe nga cili stacion do të dalë. Përfitimi i internetit është plot me informata për çdo qytet, dhe në forumet tematike mund t'i përgjigjeni pyetjeve tuaja nëse papritmas nuk mund të kuptoni diçka.

Cila është përgatitja për udhëtime të pavarura? Shqyrtoni shkurtimisht çështjet kryesore:

  1. Zona e komoditetit tuaj . Së pari ju duhet të vendosni për atë që dëshironi të kurseni. Për shembull, nuk ju intereson ulur në aeroport gjatë gjithë natës, duke kursyer një sasi të mirë parash. Ose anasjelltas, mendoni se është më mirë të paguani më shumë, por mos e humbni kohën tuaj të çmuar. Gjithashtu me hotelin. Dikush është mjaft i rehatshëm në një hotel në një dhomë konvikti, dhe dikush nuk do të qëndrojë atje. Duke vendosur në zonën tuaj të rehati, do të jetë shumë më e lehtë për ju të shikoni opsionet më të lira që ju nevojiten.
  2. Kartat bankare për udhëtime . Nëse ende nuk keni një kartë bankare, duhet të bëhet. Më të mirë të të gjitha, ju keni një kartë të veçantë me një konvertim të mirë për blerjet në internet. Një kartë në të cilën nuk do të mbanit kurrë një sasi të madhe parash. Nga përvoja, mund të them që në këtë moment harta më e mirë e udhëtimit për Misër është nga Euroset. Konvertimi bëhet me normën e Bankës Qendrore pa ndonjë komision. Ju mund të bashkëngjitni ndonjë kartë Master në të, për shembull, Sberbank dhe transferoni lehtë shumën e nevojshme të parave nga ajo në Corn për të paguar për transaksione.
  3. Si për të blerë bileta të lirë . Për të blerë një biletë është me të vërtetë i lirë, është më mirë të mos varet nga koha e nisjes. Por është e vështirë kur duhet të planifikoni një pushim në punë. gjashtë muaj përpara. Fluturimet fillojnë të shesin për 1 vit, ju mund të shihni se në cilin muaj çmimi i biletave të avionëve është më i lirë dhe përputhet me pushimet tuaja. Motor kërkimi i shkëlqyeshëm që lehtë përballon me këtë detyrë. Skyscanner! . Ai ka funksionin "Muaji më i lirë", duke klikuar mbi të, ju do të gjeni muajin kur destinacioni juaj ka biletat më të lira të vitit. Unë gjithashtu me të vërtetë like "Everywhere" funksion. I përshtatshëm për ata që ende nuk kanë vendosur se ku dëshirojnë të fluturojnë, por kanë një dëshirë të madhe për t'u çlodhur diku të lirë. Ose nuk mund të zgjidhni një qytet destinacioni të veçantë, por i gjithë vendi dhe pastaj SkyScanner do të tregojnë çmime minimale për çdo qytet të këtij vendi. Ruajtje të konsiderueshme lejon zgjedhjen e qyteteve të tjera të nisjes, për të cilat është e mundur të arrihet nga toka (për shembull, Shën Petersburg dhe Helsinki ose Riga ose Moskë). Në përgjithësi, ka shumë pak fluturime të lira nga Shën Petersburg, kjo për shkak të faktit se linjat ajrore evropiane me kosto të ulët nuk lejohen në Pulkovo, por ka shumë prej tyre në Moskë dhe duke marrë parasysh faktin se ju mund të blini një biletë për Sapsan paraprakisht është shumë buxhet (më shumë si për të blerë një biletë për Sapsan për 999 rubla ), atëherë loja vlen qirinj. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të kujtuar se një biletë rrumbullakët udhëtimi është pothuajse gjithmonë më e lirë se një biletë me një drejtim.
  4. Si të rezervoni një hotel të lirë . Vende për rezervimin e hoteleve shumë, por jo për të shpenzuar ka edhe një motor kërkimi për të gjitha këto vende dhe jo për të kërkuar për secilën veç e veç Roomguru . Është shumë e lehtë për t'u përdorur. Duke specifikuar qytetin dhe datat e dëshiruara, menjëherë i shihni të gjitha promovimet në të gjitha vendet për rezervim. Rekomandojmë shumë. Këshilla të vogla. Për të kursyer në transport dhe zakonisht për të transportuar jashtë vendit është shumë e shtrenjtë, së pari studioni qytetin e përzgjedhur dhe zonën që dëshironi, dhe pastaj prenotoni një dhomë. Mbipagesa pak për një hotel në qendër, ju mund të ruani në lëvizjen nga hoteli në qendër.
  5. Rezervimi i një apartamenti në faqen e internetit Airbnb . Unë nuk kam përdorur këtë faqe për një kohë të gjatë, kam arritur gjithmonë me hotele. Por, kur do të shkonim për vizitë në Itali, domethënë në Venecia, edhe tre prej tyre, kuptova se hotelet për tre kosto të njëjtën gjë si të gjithë banesën, por ndryshimi është se apartament ka një kuzhinë të plotë, e cila është shumë e nevojshme në Itali, në restorante thjesht rrotullon. Për rezervimin e parë me një llogari të re, faqja ofron $ 20. Ju vetëm duhet të regjistroheni nga kjo ftesë . Nëse shkoni në sit dhe regjistroheni, nuk do të merrni bonuse. Duke udhëtuar së bashku ose tre së bashku, mund të regjistroni më tej udhëtarin e dytë dhe të tretë nga llogaria juaj dhe të rezervoni apartamente edhe me zbritje.
  6. Çështjet e vizave . Kjo pyetje duhet studiuar para blerjes së biletave ajrore. Nëse blini një biletë me një lidhje në një vend apo tjetër, është e nevojshme të sqaroni nëse një vizë tranziti është e nevojshme. Zakonisht, nëse nuk shkon përtej zonës tranzit, nuk kërkohet viza, por kini kujdes! Ne patëm një situatë ku fluturojmë në ishullin e Barbados me një transferim (të pavarur) në Mançester. Kam planifikuar të mos marrë një vizë tranziti, por për t'u ulur natën në aeroport, doli se aeroporti ishte mbyllur gjatë natës. Është mirë që i kam shkruar një letër shërbimit të mbështetjes së aeroportit dhe kam gjetur këtë informacion. Ne nuk morëm vizë, por përpara se Anglia të kishte një koncesion për udhëtarët e tranzitit, tani kjo nuk ndodh më.
  7. Rruga me transport publik . Kjo është një pikë shumë e rëndësishme, veçanërisht nëse gjuha angleze është e varfër. Google Maps është gjithmonë shumë e dobishme për mua, pasi ka një mundësi për të hapur rrugën duke përdorur transportin publik. Ju gjithashtu mund të përdorni "njeriun e vogël" dhe shikoni shikimin se si shikon ndalesa e dëshiruar, për shembull. Shumë e rehatshme
  8. Krijo një rrugë përreth qytetit . Sigurohu të lexosh përshtypjet e njerëzve që kanë vizituar tashmë qytetin që ju nevojitet. Lexoni për hartat e ndryshme turistike me të cilat mund të kurseni. Unë zakonisht e përbëj veten time të ashtuquajturat duhet të ketë nga ato vende që ju patjetër duhet të vizitoni, dhe pjesa tjetër në vullnet dhe humor. Kohët e fundit kam zbuluar edhe aplikacionin falas Maps.me. Ky është një navigues i zgjuar që punon pa internet në ndonjë qytet në çdo vend, harta e vetme e qytetit të dëshiruar duhet të shkarkohet paraprakisht. Ju mund të shënoni të gjitha vendet që ju nevojiten dhe të shkoni direkt në navigator.

Udhëtimi i paharrueshëm i pavarur!

(Vizito 0 herë, 1 vizitë më parë)

Cila është përgatitja për udhëtime të pavarura?

счетчик